Hírek : Győri Graboplast ETO KC - Cornexi-Alcoa-Holding HSB 27 - 21 (14-11) |
Győri Graboplast ETO KC - Cornexi-Alcoa-Holding HSB 27 - 21 (14-11)
Várki 2005.05.15. 22:30
A sportág történetében először történt meg, hogy két magyar együttes került európai kupa fináléjába. Mind a Győr, mind a Cornexi bravúros meneteléssel jutott az EHF-kupa döntőjébe, amelynek az első összecsapását pünkösdvasárnap rendezték meg az ETO otthonában (visszavágó május 22-én a fehérvári Jégcsarnokban). A végső ütközetre mindkét együttes a teljes keretével tudott készülni, mert a győrieknél Djokics, a vendégeknél Tápai és Vámos felépült sérüléséből.
A házigazdáknak az volt a nem titkolt céljuk, hogy a lehető legnagyobb különbségű győzelmet arassák, vagyis gyakorlatilag a finálé első találkozóján eldöntsék a kupa sorsát. A Cornexi ezzel szemben döntetlen körüli eredményről álmodott, hogy legyen tétje a visszavágónak. A zsúfolásig megtelt csarnokban fantasztikus hangulatú mérkőzést, vérbeli kupadöntőt vívott a két sztárcsapat.
Az összecsapást értékelve Róth Kálmán edző azzal kezdte mondandóját, hogy már a döntő előtt sem értette, miért gondolták sokan azt, hogy csapata leiskolázhatja a székesfehérváriakat. - Ismét kiderült, hogy a Cornexi nem olyan gyenge csapat, mint azt egyesek gondolták - mondta Róth Kálmán. - Nem véletlen, hogy Európa legjobb csapatai ellen sikert sikerre halmozott, és bekerült a fináléba. Nagy kár volt túlzott elvárást támasztani a Győrrel szemben.
- Milyen taktikával küldte pályára tanítványait? - A felkészülés teljes időszakában próbáltam tudatosítani a lányokkal, valamint a vezetőinkkel és a szurkolókkal is, hogy rettentően nehéz párharc előtt állunk. A döntő első találkozója bebizonyította, igazam volt. Európai kupadöntőt a legritkább esetben lehet eldönteni egy találkozón. Most is a fehérvári visszavágón fog kiderülni, hogy Győrbe kerül-e a trófea. Azt kértem játékosaimtól, hogy nyugodtan, okosan kézilabdázzanak akkor is, ha már kezd nőni az előnyünk. Ezt a várakozásomat nem teljesítették, mert amikor hét-nyolc góllal vezettünk, akkor elkezdtek kapkodni, mindenáron tovább akarták növelni az előnyüket, és amikor ez nem sikerült, görcsössé, idegessé váltak. Az edzéseken felkészültünk a Cornexi több védekezési taktikájára, ám a mérkőzésen csak a hatos védőfallal szemben voltunk eredményesek, míg a nyitott védekezéssel szemben nem találtunk ellenszert. - Előrukkolt meglepetéssel a Fehérvár? - Nem, viszont újra nagyon okos taktikát dolgozott ki Szabó Edina kollégám. Ezért aztán együttesem támadásban a valódi tudásának legfeljebb ötven százalékát nyújtotta. A széleken és középen is jobb teljesítményre vagyunk képesek. Az ő vezérletével a védekezésünk többnyire elfogadható volt, de legalábbis hatékonyabbnak tűnt, mint a támadásaink. Ez nem jelenti azt, hogy elégedett lennék csapatom védőmunkájával, amely néha olyan volt, mintha kosárlabdáztak volna a lányok, ugyanakkor remélem, ez a stílus megnyerte a Dunaferr tetszését… Csakhogy nekünk ennél sokkal több kell, ha meg akarjuk szerezni az EHF-kupát.
- Soknak, kevésnek vagy elegendőnek tartja a hatgólos előnyt? - Ha a mérkőzés előtt azt mondják, hogy hat góllal nyerünk, elfogadtam volna. Most viszont nem vagyok tökéletesen elégedett, mert már nyolc találattal is vezettünk, és volt lehetőségünk a különbség növelésére. Azt mondják, a lélektani határ az ötgólos különbség. Ezt átléptük, még ha csak egy góllal is. A lélektani előny nálunk van, de csak akkor lehetünk sikeresek a visszavágón, ha tökéletesen összpontosítunk. - Miben kell javítania csapata játékát? - Mi tudunk sokkal jobban játszani, a Cornexi viszont szerintem kiadta magából a maximumot, s ennél többre nem képes. Fegyelmezettebben kell betartaniuk játékosaimnak a taktikai utasításokat, mint az első mérkőzésen, mert ezen semmi meglepőt sem tapasztaltunk a Cornexitől, csupán nem tudtuk megvalósítani az edzésen gyakoroltakat. Győztünk, mert jobbak vagyunk, s ezt ne vegye senki nagyképűségnek, hiszen a fehérvári edző maga is elismerte, hogy a Győr erősebb, rutinosabb együttes. Ha ezt tudjuk érvényesíteni, akkor megfelelhetünk a várakozásoknak. A fehérváriak sikeredzője, Szabó Edina kissé csalódottan értékelte a döntő első mérkőzését, hiszen fantasztikusan felkészített csapata sokkal szorosabb eredmény elérését tűzte célként maga elé. - Kimagasló eredménynek tartom, hogy a fináléban szerepelhetünk - mondta Szabó Edina -, de mostani vereségünknek több oka is volt. Ezek közül meg kell említenem, hogy lényegesen kevesebb kiemelkedő teljesítmény akadt csapatomban, mint a Győrben. Több játékosomnak volt ugyan néhány felvillanása, de sokan, akiket nem szeretnék megnevezni, messze elmaradtak attól, ami elvárható tőlük, s mélyen valódi tudásuk alatt kézilabdáztak. Kulcsjátékosaink között is akadt, aki adós maradt a jó védekezéssel, az eredményes támadással.
- A támadásban vagy a védekezésben nyújtott jobb teljesítményt a Cornexi? - Rettentően bosszantó volt, hogy temérdek helyzetet kihagytunk, valamint a védekezésünk is sokszor lyukas volt, így nem lehetett kellően hatékony. Többször is volt lehetőségünk, hogy szorosabbá tegyük az állást, és a visszavágó szempontjából lényegesen kedvezőbb eredménnyel zárjuk a győri csatát, és ezt pozitívumként kell értékelnem.
- Sok vagy kevés a hatgólos hátrány? - Nyilván jobb lett volna csak egy vagy két góllal kikapni, ugyanakkor nem vallottunk szégyent, elkerültük a katasztrofális vereséget. Sok a hat gól, de tudomásul kell vennünk, hogy ebből a helyzetből kell kezdenünk a második találkozót. Ennek megfelelően fogunk készülni, és biztos vagyok benne, hogy a lányok mindent elkövetnek a kupa megszerzéséért. Nagyon remélem, a szurkolóink is ugyanolyan remek hangulatot teremtenek vasárnap a fehérvári Jégcsarnokban, mint amilyen légkörben az ETO fogadott bennünket. - Ha részletes egyéni értékelésre nem is vállalkozik, azt megmondhatná, melyik csapatrésszel volt elégedett, melyiktől várt többet. - Egyéni értékelésbe most tényleg nem bocsátkoznék, mert a csapatnak kell kijavítania a hibáit, illetve erősítenie az erényeit. Az viszont feltűnt, hogy néhány nehezebbnek vélt taktikai feladatot remekül megoldottunk, míg könnyebbnek hitt megoldásokat elrontottunk, s ez majdnem minden posztra érvényes.
- Azzal egyetért, hogy a kapusok mindkét oldalon remekeltek? - Kétségtelen, hogy Sugár Tímea nagyon jó formában védett, valamint főszerepe volt a védekezés szervezésében is. A többiek olykor bravúros megoldásokra is képesek voltak, máskor pedig oktondi hibákkal nehezítették a saját sorsukat, illetve felhozták az ellenfelet.
- Mennyi esélye maradt a Cornexinek? - Hazai környezetben fegyelmezettebben, jobban fogunk kézilabdázni. Hatvan perc nagyon sok mindere elegendő, és úgy kell harcolnunk, hogy élhessünk az eséllyel.
|