Hírek : A meccs a pályán dől el, de egy kis elmélet nem árthat… |
A meccs a pályán dől el, de egy kis elmélet nem árthat…
Várkonyi Viktória 2005.11.21. 11:25
Interjú Marczinka Zoltán edzővel, EHF előadóval
Kézilabda interjú-sorozatunkat egy olyan edzővel kezdjük, akinek már fiatal kora ellenére sokat köszönhet a sportág, valamint a Worldhandball.com. Honlapunk ugyanis olvasható angol nyelven, ami nehéz vállalkozás. A kézilabda nem egy tipikus angolszász játék, így szakmai vitákat évtizedekig csak németül lehetett folytatni. Jól tudta Marczinka Zoltán, hogy a sportág népszerűsítése miatt óriási szükség lenne egy angol nyelvű „tankönyvre” – benne a játék valamennyi szakkifejezésével.
A magyar edző a 1988-ban költözött Ausztráliába, ahol elhatározta, hogy a helyi edzőket kisebb szakmai kiadványok segítségével képzi tovább. Marczinka túllőtt a célon és felesége segítségével három és fél év alatt megírta az „A Comprehensive Study of Handball” (Kézilabdázás) c. könyvet, amellyel megalkotta a sport angol nyelvű terminológiáját. És, hogy mekkora sikere lett a könyvnek?
– Először angol nyelven három, majd magyarul ötezer példányban fogyott el – meséli Marczinka. Most kellene újranyomni, egy kicsit átdolgozni. Pedig eredetileg csak az ausztrál tornatanároknak szántam egy kisebb brosúrát mankóként. Aztán ebből lett egy komplex mű. 1992-ben az IHF ránézett és azt mondta, hogy ez „a könyv”. Kisebb nyelvi módosításokkal elfogadták, azóta ez az alapja a kézilabda szaknyelvének.
– Tehát magyar változat ekkor még nem is volt.
– Nem. ’92-ben meghívott az IHF a barcelonai olimpiára, ahol bemutattam a könyvet. A magyar szövetség ekkor ajánlotta fel támogatását a magyar kiadáshoz. Az egészet át kellett dolgoznom magyarra és Harle Tamás kiadói segítségével megjelentettük.
– Azóta már az európai és a nemzetközi szövetség előadója vagy. Mi a feladatod?
– Az IHF 2001-ben négy évre beválasztott az edzői bizottságba (Commission of Coaching Methods), majd ezt újabb négy élvre, 2009-ig meghosszabbította. Ez óriási megtiszteltetés. Évente egy-két előadást tartok edzői kurzusokon. Aztán 2003-ban a magyar szövetség felterjesztett az EHF előadói közé, amit az Európai Szövetség elfogadott. Ezen kívül még a Nemzetközi Olimpiai Bizottság felzárkóztatási programjában is részt veszek. Az óceániai térségbe járok el, előadásokat tartok viszek mezt, labdát…
– Mivel foglalkozik az EHF vagy az IHF kurzus előadója?
– Utolsó tanulmányom például a 2003-as női kézilabda világbajnokság és az athéni olimpia összehasonlítása. A célom az volt, hogy a viszonyítás segítségével tendenciákat mutassak be a női kézilabdázásban, megmutassam, merre fejlődik a játék. Azért is érdekes a tapasztalatom, mert mindkét versenyt a helyszínről néztem meg. A számok azonban nem hazudnak, így leginkább a mérkőzések statisztikái alapján készítettem el a tanulmányt.
– Merre halad a játék?
– Levontam a tanulságokat, és többek között azt láttam, hogy a megoldás már nem a védekező-specialista játékosok becserélgetése, hanem a több egyenrangú játékos alkalmazása védekezésben és támadásban. A kapusok szerepe is felértékelődött, de minderről részletesen a tanulmányban…
– Kinek szólnak az anyagok?
– Minden edzőnek. Általános tendenciákat figyeltem, nem egyéni értékelést adtam. Tanulni mindig a legjobbaktól kell, tehát bármely klub edzője fel tudja használni. Persze a lényeg az, hogy foglalkozzanak vele, egyetérteni egyáltalán nem kell!
– Most min dolgozol?
– Júniusban vettem rész egy edzőkonferencián, amelyen többek között Maximov, Constantini és Bengt Johansson adott elő. Az ő előadásaiknak a kivonatát készítem el. A nagy dobás azonban, a Kézilabdázás szakkönyv interaktív, számítógépes kiadása lenne. Ehhez sok pénz kell, de még a könyvnél is szemléletesebben tudná bemutatni a játék lényegét.
– Mégis, kívülállók számára a kézilabda ennél azért egyszerűbb játék: hasznos ez a sok elméleti munka?
– Hát nézd, a meccsek a pályán dőlnek el, de egy kis felkészülés azért sohasem árt…
Marczinka Zoltán
Született: 1962. augusztus 1., Adony
Klubjai játékosként: MÁV Előre, PEAC, Százhalombatta
Edzőként: Ausztrál férfi válogatott, Szentendre KC, magyar női válogatott másodedzője, Kőbányai Spartacus SC
Eredményei: Olimpiai 12. (Ausztráliával), női vb ezüst, női olimpiai 5. hely
|